Haber

Brezilya’da eski Devlet Başkanı Bolsonaro’ya yönelik “Kongre baskını”na soruşturma

Brezilya Yüksek Mahkemesi, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında “taraftarını Kongre’yi basmaya kışkırtmak” suçlamasıyla soruşturma başlatma kararı aldı.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, destekçilerinin Kongre ve diğer devlet kurumlarına yönelik baskıları teşvik ettiği gerekçesiyle eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında soruşturma emri verdi. Yargıç Alexandre de Moraes, Bolsonaro’nun sosyal medya platformu Facebook’ta paylaştığı bir görüntüye atıfta bulunarak Başsavcı’nın Bolsonaro hakkında soruşturma başlatılması talebini kabul etti. Yargıç Alexandre de Moraes yaptığı açıklamada, “Demokrasiye karşı korkakça komplo kurmaya devam eden önemli kişilerden hesap sorulacaktır” dedi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, şu anda ABD’de bulunan Bolsonaro hakkında “vandalizm ve şiddet ile sonuçlanan anti-demokratik eylemlere tahrik” suçlamasıyla 8 Ocak’ta soruşturulacağı belirtildi.

Brezilya’yı karıştıran süreç

Brezilya’da 30 Ekim’de yapılan ikinci cinsiyet cumhurbaşkanlığı seçiminde eski devlet lideri solcu Luiz Inacio Lula da Silva oyların yüzde 50,9’unu alırken, aşırı sağcı Bolsonaro yüzde 49,1 oy aldı. Binlerce Bolsonaro destekçisi geçen Pazar günü Yüksek Mahkeme’ye, Kongre’ye ve Başkanlık Sarayı’na baskın düzenleyerek seçimlerde hile yapıldığını iddia etti ve orduyu Lula’nın devrilmesine karşı müdahale etmeye çağırdı. Baskına karıştıkları için Bolsonaro’nun “Leo Indio” lakaplı yeğeni Leonardo Rodrigues de Jesus da dahil olmak üzere 1.800 kişi gözaltına alındı. – BREZİLYA

narlidere-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu