Ekonomi

Video oyunu pazarının, konsol talebinin etkisiyle 2024’te %2,8 oranında büyümesi bekleniyor

Global ekranlı oyun bölümü, Microsoft (NASDAQ: MSFT), Xbox ve Sony’nin PlayStation 5 gibi güçlü konsol satışları sayesinde %2,8 artışla 189,3 milyar dolara ulaşması beklenen 2024 yılında bir büyüme hamlesine hazırlanıyor. Bu tahmin, aynı zamanda NewZoo’nun da bulunduğu pazar araştırma firmasından geliyor. önceki yıl yaklaşık %0,6’lık mütevazı bir büyüme kaydetti ve bu, COVID sonrası gerilemeden sonra toparlanmaya işaret etti.

2022 yılında %4,3 oranında daralma yaşayan pazar, birçok önemli oyunun piyasaya sürülmesiyle birlikte bir geri dönüş yaşadı. Elektronik Sanatlar (NASDAQ: EA)’in “Star Wars Jedi: Survivor”, “FC 24” futbol oyunu ve Warner Bros Discovery’nin “Hogwarts Legacy” filmi 2023’teki toparlanmaya katkı sağlayan önemli yapımlar arasında yer aldı.

2023’teki yavaş programla karşılaştırıldığında bu yıl için daha az etkileyici bir yayın programı olsa da, büyümenin canlı servis oyunları ve güçlü arka katalog satışlarından kaynaklanması bekleniyor. Sony, konsolun daha ince bir versiyonunun piyasaya sürülmesiyle desteklenerek Mart ayında sona erecek 12 aylık dönemde 25 milyon PlayStation 5 biriminin satılacağını öngörüyor.

Epic Games’in popüler “Fortnite” gibi canlı hizmet oyunları, ücretsiz oynanabilen modelleri ve düzenli içerik güncellemeleriyle gelir elde etmede önemli bir rol oynadı. Ancak NewZoo’nun 2023 kullanıcı etkileşimi verileri, tüketici tercihinin canlı hizmet modellerinden premium oyunlara doğru kaydığını gösteriyor.

Raporda ayrıca PlayStation Plus ve Xbox Game Pass gibi oyun abonelik hizmetlerinin yaygınlaşmasının bu yıl yavaşlamasının beklendiği de vurgulandı. Bu hizmetler, kullanıcılara yinelenen bir fiyat karşılığında çok çeşitli oyunlara erişim olanağı sunar.

Ubisoft Eğlence Pazar Stratejisi Müdürü Romain Bingler, son dönemde gözlemlenen trendlerin önceki yıllarda yaşanan büyük aksaklıklar olmadan 2024 yılında da devam edeceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu