Ekonomi

Türkiye ‘Karadeniz Gazına’ kavuşuyor! İlk ateş 20 Nisan’da yanacak

Karadeniz açıklarında keşfedilen yerli ve milli doğal gazla ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere.

TPAO Genel Müdürü Melih Han, Alım Filyos Doğal Gaz Santrali’nde açıklamalarda bulundu. akademisyen, “Mayıs ayı başında doğalgaz sistemi tamamen beslenmeye başlayacak ve 2028 yılında 60 milyon metreküpe ulaşmış olacağız.

Karadeniz gazı devreye girdiğinde ilk etapta ülke ihtiyacının yüzde 15’ini ülke karşılayacak. Gaz ilk devreye girdiğinde yaklaşık bir yıl içinde kendi yatırım masraflarını karşılayacak.” söz konusu. Bilgin, Karadeniz gazının Mayıs ayının ilk yarısında hanelerde kullanılmasının hedeflendiğini belirtti.

Karadeniz gazı için çok az zaman kaldı. Fatih Sondaj Gemisi’nin tespit ettiği doğalgaz nisan ayında karaya çıkacak. Mayıs ayında hanelere ulaşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’e doğalgazın indirilmesi töreninin Arefe gününde yapılacağını söylerken, törenle ilgili bazı efsanelerin yaşanacağını duyurdu.

“İKİ TATİLİ BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz gazını Filyos İşleme Tesisi’ne getirme törenini arife günü gerçekleştirirken milletimize çok güzel bir haberimiz olacak. Bu nedenle Enerji Bakanlığımızın kararlı çalışmaları ile arama ve sondaj gemilerimiz gece gündüz çalışıyor. ve onbinlerce personelimizin emeği ile iki bayramı birlikte yaşayacağız.”dedi.

TPAO’DAN SON DAKİKA KARADENİZ GAZI AÇIKLAMASI

Karadeniz gazının karaya çıkarılması için hummalı bir çalışma yürüten TPAO Genel Müdürü Melih Han Alım, “Mayıs ayı başında sisteme tam gaz verilmeye başlanacak ve 2028 yılında 60 milyon metreküpe ulaşacağız. Karadeniz gazı devreye girdiğinde ilk etapta ülke ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayacak.Gaz ilk devreye girdiğinde yaklaşık bir yıl içinde kendi yatırım giderlerini karşılayacak.”söz konusu.

Öte yandan ‘Karadeniz Gazı’nın ilk yakılacağı nokta görüntülendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu