Haber

Kuşadası Limanı’nda deniz kirliliğine müdahale tatbikatı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde olası bir deniz kazası sonucu petrol kirliliği zararının en aza indirilmesi amacıyla tatbikat yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü, “Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğe Hazırlıklı Olma” eğitimi ve tatbikatı düzenledi.

Ege Port Yolcu Limanı’nda gerçekleştirilen tatbikata Kuşadası Liman Başkanlığı, Gümrük Koruma ve Aydın Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği, limanda yakıt alan gemiden sızıntı olması nedeniyle deniz yüzeyinde oluşan kirliğin yayılmaması ve deniz canlılarına ziyan vermemesi için müdahalede bulunuldu.

Hazırlanan aksiyon planı çerçevesinde, Kuşadası Ege Port limanında etraf ünitesi başta olmak üzere tüm ilgili departmanlarını harekete geçirerek gerekli lojistik, güvenlik ve öteki dayanak öge faaliyetleri sağladı.

Sızıntı olan gemi bariyerlerle çevrilerek sızıntının yayılması engellendi. Akabinde, kirliliği toplama kademesine geçilerek sıyırıcılar denize indirildi ve deniz yüzeyinden toplanan kirlilik depolama tanklarına aktarıldı.

Atıkların, lisanslı atık alım tesislerine gönderilmesiyle tatbikat sonlandırıldı.

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Bölgesi Yöneticisi ve Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, mevzuat kapsamında limanlarda yılda iki sefer yapılan tatbikatlarla denizlerin paklığı için aktif bir takım oluşturduklarını belirterek çalışanı yaşanacak muhtemel bir etraf felaketine müdahale için her an hazır tuttuklarını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu