Haber

Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Van, Hakkari ve Muş’ta anıldı.

Van’da Valilik bahçesinde düzenlenen merasim, Vali ve Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Ozan Balcı, Jandarma Asayiş Kolordu Kumandanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi’nin, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saat 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Van Emniyet Müdürlüğü bünyesinde havada, karada ve Van Gölünde görev yapan polisler de görev yerlerinde saygı duruşunda bulundu.

Van Devlet Tiyatrosu salonunda devam eden törende, Atatürk’ün hayatını anlatan sinevizyon gösterildi.

Atatürk koşusu ve yarışlarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği program, oratoryo ve müzik dinletisiyle sona erdi.

Hakkari

Valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda süren programda “10 Kasım, Son Yolculuk” isimli görüntü izlendi. Öğrencilerin şiirler okuduğu aktiflikte zeybek gösterisi, “Benim Adım Mustafa” oratoryosu ile öğretmen ve öğrencilerden oluşan koro tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Programa Vali ve Belediye Lider Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Piyade Tümen Kumandanı Tümgeneral Mustafa Koşan, vali yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Adalet Kurulu Lideri Birtan Şeker, Vilayet Jandarma Kumandanı Tümgeneral Coşkun Sel, Vilayet Emniyet Müdürü Savalat Mete Pınar, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Muş

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğretmenevi konferans salonunda devam eden programda konuşan Vali İlker Gündüzöz, Atatürk’ün memleketin yetiştirdiği çok önemli bir entelektüel olduğunu söyledi.

Bir memleketi ve o memleketin insanlarını sevmenin o memlekete hizmet etmekle ilgili olduğunu belirten Gündüzöz, şunları söyledi:

“Bu Cumhuriyet yaşayacaksa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği üzere yapıtlarıyla yaşayacak. Bu yapıtları yaşayacak, yaşatacak olan da bu memleketin vatandaşları, bizleriz. En büyük umudumuz da sevgili gençlerimiz, yavrularımız. Bugün Türkiye, 20 yıl öncesine nazaran daha âlâ durumda. Yollarıyla, fabrikalarıyla, beyin gücüyle, bilimsel seviyesiyle, okur-yazar kapasitesiyle, teknolojisiyle, pek çok alanda dünya ile rekabet eden, koşturan bir ülke haline geldik ve daha da yeterli duruma geleceğiz.”

Öğrencilerin şiirler okuduğu program, Atatürk’ün sevdiği müziklerin seslendirilmesiyle sona erdi.

Törene, Belediye Lideri Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Yavuz, Garnizon Kumandanı Albay Serhat Ulucan, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu