Haber

İspanya’da Ayrılıkçı Katalan Siyasilere Yönelik Af Girişimi Karşısında Protestolar Devam Ediyor

Aşırı sağ gruplar, İspanya’daki ayrılıkçı Katalan siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerine yönelik af girişimine karşı bugün Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) parti binaları önünde toplandı.

Ayrılıkçı Katalan siyasi partileriyle pazarlık yapan PSOE’yi protesto etmek için başkent Madrid başta olmak üzere bazı büyük şehirlerde binlerce kişi PSOE binaları önünde toplandı.

İspanyol bayrağı taşıyan gösterilere aşırı sağ Vox partisinin temsilcileri de destek verdi.

İspanyol polisi, “Af yok”, “Pedro Sanchez cezaevine”, “Hainler”, “Bizi kandırmayın, Katalonya İspanya’dır” gibi sloganlar atan kalabalık karşısında PSOE binaları önünde barikatlar kurarak geniş güvenlik önlemleri aldı. ” ve “İstifa et”.

Polis benzer şekilde Madrid’deki parlamento binasının çevresine barikatlar kurdu.

PSOE binaları önünde dün gece düzenlenen gösteriler sırasında çıkan arbedede biber gazı kapsülleri atan polis, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Sol azınlık koalisyon hükümeti kurmak için dışarıdan takviyeye ihtiyaç duydukları ayrılıkçı Katalan siyasi partileriyle bir araya gelen İspanya Başbakanı ve PSOE lideri Pedro Sanchez, protestoları “gericilerin demokrasiye saldırısı” olarak değerlendirdi ve “hiç kimsenin” müdahale etmediğini savundu. 140 yaşındaki PSOE’yi her zaman korkutabilir.”

İspanya’nın en önemli iç meselesi olan Katalonya meselesi, ülkede 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından kurulması planlanan sol azınlık koalisyon hükümetinin müzakereleriyle bir kez daha gündeme geldi.

En geç 27 Kasım’a kadar hükümet kurması gereken PSOE ve sol partilerin ittifakı Sumar, af yasası karşılığında Katalan siyasi partilerinin desteğini alarak parlamentodan güvenoyu almayı planlıyor. .

Henüz taraflar arasında tam bir anlaşma sağlanamamış olsa da af yasasına ilişkin bazı detaylar basına yansıdı.

Kanunda, Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimler sırasında hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen 9 Kasım 2014 referandum ve 1 Ekim 2017 referandumunun ardından hüküm giyen veya yargı süreci bozulan yaklaşık 400 ayrılıkçı Katalan siyasetçi ve STK temsilcisinin affı öngörülüyor. devam ediyor.

Katalonya özerk yönetiminin borçlarının bir kısmının (yaklaşık 15 milyar euro) İspanyol hükümeti tarafından karşılanacağı da iddia ediliyor.

Şu anda İspanya’nın önde gelen partisi olan sağcı Halk Partisi (PP), 12 Kasım Pazar günü olası affa karşı ülke çapında bir protesto çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu