Ekonomi

Çin, ABD’nin yarı iletken ihracat kısıtlamalarını protesto ediyor

Çin, Pekin’in küresel çip endüstrisinde daha büyük ticari engeller ve belirsizlik getirdiğini iddia ettiği, ABD’nin yarı iletken ihracat düzenlemelerinin son zamanlarda sıkılaştırılmasına karşı güçlü muhalefetini dile getirdi. Geçtiğimiz hafta Biden yönetimi, ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek Çin’in Amerikan yapımı yapay zeka çiplerine ve çip üretim ekipmanlarına erişimini daha da kısıtlayacak şekilde politikalarını değiştirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bir sözcü, ABD’nin eylemlerini ulusal güvenlik tanımının keyfi kural değişikliklerine ve daha sıkı kontrol önlemlerine yol açacak şekilde yersiz bir şekilde genişletilmesi olarak nitelendirdi.

Sözcünün açıklamasına göre, bu revizyonlar normal ekonomik ve ticari işbirlikleri arayan Çinli ve Amerikalı işletmeler için ek engeller ve uyum yükleri yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya çapındaki yarı iletken endüstrisi paydaşları için de önemli bir belirsizlik yaratıyor.

Bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan sözcü, ABD’nin kararının “Çinli ve yabancı işletmeler arasındaki karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini ciddi şekilde etkilediğini ve meşru hak ve çıkarlarına zarar verdiğini” belirtti. Çin bu tedbirlere kesin bir şekilde karşı çıkmaktadır.

ABD ilk olarak Ekim ayında belirli ihracatları yasaklayan kuralları uygulamaya koymuş ve bu durum Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) ve AMD (NASDAQ:AMD) gibi devam eden anlaşmazlığın etkilerini hisseden şirketleri etkilemişti.

Bu zorluklara rağmen Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Çin’in işbirliği çabalarını arttırmak ve küresel yarı iletken endüstrisinin ve tedarik zincirlerinin güvenliğini ve istikrarını sağlamak için ilgili tüm taraflarla ilişki kurmaya istekli olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu