Haber

IMF heyeti Cezayir’de mali ve ekonomik reformları görüştü

Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, Cezayir’de mali ve ekonomik reformları ele aldı.

Cezayir Millet Meclisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Meclis Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lahdar Salimi, IMF’nin Orta Doğu ve Asya Şefi Genevieve Verdier başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Salimi, heyete, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un vadettiği reformlar ve bu reformların özellikle mevcut uluslararası ekonomik şartlar bağlamında somutlaştırılması için gösterilen çabalar hakkında sunum yaptı.

Cezayir’in, anayasa değişikliğinden başlayarak elde ettiği muvaffakiyetlerin yanı sıra kamu ekonomik kurumlarının mali açıdan tekrar yapılandırıldığını söz eden Salimi, devlet kurumlarının yine inşa edileceğini ve yeni kurulan Yüksek Gençlik Kuruluna misal ihtisas kurullarının kurulacağını kaydetti.

Salimi, Cezayir’de, kurumsal yeniden yapılanma sürecinin tamamlanmasının ardından tüm kurumlarla katılımcı demokratik bir yaklaşımla mali ve ekonomik reformların başlatıldığını aktardı.

IMF’nin Orta Doğu ve Asya Şefi Verdier ise Cezayir meclisinin başarılı çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ve iyimserliği lisana getirdi.

Verdier, Cezayirli yetkili ile yaptığı görüşme ve fikir alışverişinin yapan olduğunu vurgulayarak, IMF’nin, ülkeleri motive etmek ve dünya çapında parasal alanda iş birliği sağlamak için çalıştığını belirtti.

Cezayir’de, 15 Kasım’da mecliste görüşülmeye başlanacak olan 2023 bütçe yasası taslağı, 22 Kasım’da oylamaya sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu