Haber

ZDF’den Erdoğan’a övgü: Kimsede bu yetenek yok

28 Mayıs’ta yapılan seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısı dünya medyasında yer almaya devam ederken, Alman devlet kanalı ZDF’de dikkat çeken açıklamalar yapıldı. Seçimlerden büyük bir zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk dış politikasına verdiği yön de beğenildi.

ZDF kanalının moderatörü Markus Lanz, Erdoğan’ı şu sözlerle övdü:

“Bir yerde bir güç noktası oluştuğunda bunu Erdoğan dışında kimse hissedemez. Bir yere girme şansı varsa o (Erdoğan) oradadır. Bugün Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Azerbaycan’da durum budur. , Ukrayna. Türk SİHA’ları her yere uçuyor. Yani her yere Erdoğan karışıyor.”

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Milletvekili ve Alman Federal Meclisi Dış Politika Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, Lanz’ın sözlerini onayladı: “Gerçekten de böyledir ve ardından gelen savaşta Türk SİHA’ları Türkiye’nin desteklediği Azerbaycan’a ve Rusya’nın desteklediği Ermenistan’a karşı belirleyici olmuştur. Kapsamlı bakıldığında Erdoğan tüm bölgede. Libya mesela. , orada aktif. Aynı zamanda doğalgaz sondaj faaliyetleri yürütüyor. Libya hükümeti. Bu, onu güç siyasetiyle de ilişkilendirdiği anlamına geliyor.”ifadeleri kullandı.

“Bölge siyasetinin tamamında Kıbrıs sorunu, Yunanistan’ın, Kafkasya’nın, Azerbaycan’ın, Suriye’nin siyasetinde, Rusya’nın siyasetinde. “Norbert Röttgen dedi ki:

“Tarafsız bir anlayışa kapılmamak için sözlerimi dikkatli kullanmam gerekiyor. Bunu muhteşem bir şekilde dengeliyor. Kendisi NATO üyesi. Yani Türkiye uzun süredir NATO üyesi. NATO’nun en güçlü ikinci ordusu ve aynı zamanda Rusya ile yakın ekonomik ilişkisi var, dolayısıyla Türkiye AB üyesi. Yaptırımlarında Batı, Rusya’ya yönelik yaptırımlarında birlikte hareket etmiyor, aksine Türkiye ve Türk firmaları değerli bir merkez ve aynı zamanda Türkiye tahıl çıkarmak için yapılan tahıl koridoru anlaşmasında da son derece değerliydi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu