Haber

Yıllar sonra yeniden gündemde… Emekliler bayram öncesi yaşadığı bu şoku unutamadı

  • HABER7

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerine kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin (SHP) koalisyon ortağı olduğu 49. ve 50. hükümetlerde emekli vatandaşlara büyük mağduriyetler yaşatıldı. Şehir çeperlerini saran gecekondu semtlerinde yaşamaya mahkum edilen, saatlerce hastane ve ilaç kuyruğunda bekletilen, ilerici-gerici alevi-sünni kavgalarına tutuşturulan, karaborsa ekonomisine mahkum edilen 90’lar Türkiye’sinde ayakta kalmaya çalışan emeklilerin, ödeneksizlik yüzünden gecikmeli aldıkları maaşların keyfi olarak da hesaplarına yatırılmadığı günler yaşanıyordu.

SİZE MAAŞ YOK, KURBANLIK ALIRSINIZ!

20 Kasım 1991-27 Temmuz 1994 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan CHP/SHP’li Mehmet Moğultay’ın ortaya koyduğu icraat, emeklilerin nasıl üvey evlat muamelesine tâbi tutulduğunu gösteriyor.

CHP’li Bakan Moğultay, 21 Mayıs 1994 tarihinde idrak edilen Kurban Bayramı öncesinde emeklileri şoka uğratan sözler sarf etmişti. Moğultay, emeklilerin kurban almaması için maaşlarını Kurban Bayramı öncesinde yatırmayacaklarını söylemişti.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moğultay, “Size bayramdan önce maaş ödemeyeceğim. Çünkü benden alacağınız maaşlarla gidip kurban keseceksiniz. Maaşınızı bayramdan sonra alacaksınız.” demişti.

Skandal ifadeler, Milliyet gazetesinin 14 Mayıs 1994 tarihli nüshasının 7. sayfasından “Bu nasıl mazeret!” başlıklı habere yansımıştı.

Günümüzde ise emeklilere maaşın yanı sıra Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ikramiye ödeniyor. Ayrıca emekli aylıklarındaki yüzde 10’luk kesinti kaldırıldı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu