Haber

Yerinde dönüşüm için 146 bin 376 başvuru yapıldı… En fazla başvuru Hatay’da oldu.

ANKARA (İGFA) –Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Deprem bölgesinin hızlı bir şekilde yapılması ve canlandırılması için ‘Yerinde Dönüşüm’ projesini hayata geçirdiklerini belirten Özhaseki, en fazla başvurunun Hatay’dan geldiğini belirtti.

Bakan Özhaseki, ‘Yerinde Dönüşüm’ için şu anda 146 bin 376 başvuru olduğunu belirterek, “Bunların içinde 125 bin konut, 21 bin ticari dükkan vb. yapı için başvuru oldu. Şu anda en yüksek başvuru sayısı 60’ın üzerinde. Hatay’da bin Kahramanmaraş Malatya’da 20 bin civarında, Malatya’da 11 bin civarında Adıyaman’da 11 bin civarında Vatandaşlarımız ‘evet devlet olarak beni destekliyorsunuz, ben de yerinde dönüştürmek istiyorum’ diyor. Bunu kolaylaştırmak için bir çok önlem alındı.Vatandaş ‘ben evimi yerine yapmak istiyorum’ diyecek, gelip sözleşme imzalayıp işe başlayacak.Yaptıkça biz de ilerleme karşılığında para vereceğiz.500 bin lira hibe, 500 bin lira kredi. 2 yıl ödemesiz kredi, 10 yıl 0 faiz. Bu gerçekleştiğinde vatandaşlar evlerini çok rahat yapabilecekler” dedi.

Bakan Özhaseki, vatandaşların kendi konutlarını yapmak istediklerinde önlerini açacaklarını ancak Bakanlık olarak her katını denetleyeceklerini belirtti. konuştu.

“İSTANBUL’A ÖZEL DÖNÜŞÜM PROJESİ”

Bakan Özhaseki, “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu, İstanbul’un da dünyada deprem riski taşıyan 10 büyükşehirden biri olduğunu kabul edelim. 6 milyon binanın 600 bini yıkılacak” dedi. İstanbul konusunda biraz daha hızlı hareket edebilmek için eski bakanlığım döneminde bir çalışma başlattık: “Bir yandan İstanbul’a özel bir dönüşüm projesi, bir de yasal çerçeve var. Bunun yasal altyapısını hazırlamamız gerekiyor. Sadece İstanbul için lansman yapmamız gerekiyor. Böyle büyük bir felaket kapıdaysa biz de yerimizde oturmamalıyız” dedi.

iskenderunajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu