Haber

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’nın Huwwara tatil beldesinde Filistinlilere saldırdı

İşgal altındaki Batı Şeria kasabası Huwwara’da fanatik Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı ve bir kamyonu ateşe verdi.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, Nablus’un güneyindeki Huwwara kasabasına baskın düzenleyen Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı.

Yerleşimciler, Sağlık Bakanlığı Acil Müdahale Merkezi’nde 5’i işçi olmak üzere 6 Filistinliyi darp etti.

Nablus’taki Filistin Kızılayı İlkyardım Şefi Ahmed Cibril, Filistin’e giden ambulansa saldıran Yahudi yerleşimcilerin aracın camlarını kırarak sağlık çalışanlarını dövdüğünü söyledi.

Cibril, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin evlerine de saldırdıklarını ve orada Az Azzam isimli bir Filistinlinin TIR’ını yaktıklarını bildirdi.

Huvvara kasabası yerleşimciler tarafından hedef alındı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Huwwara kasabası, geçen ay yüzlerce Yahudi yerleşimcinin Filistinlilere yönelik toplu saldırılarına tanık oldu.

26 Şubat’ta iki Yahudi yerleşimcinin silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun himayesinde Huwwara’ya gelerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları gerçekleştirdi.

Yerleşimciler kasabadaki düzinelerce ev ve aracı ateşe vermiş, bazı Filistinlileri linç etmeye çalışmış ve bir kişiyi öldürmüştü.

Saldırılar uluslararası tepki çekerken, Filistin yönetimi İsrail ordusu ve yerleşimcilerin Batı Şeria’ya yönelik saldırılarına karşı uluslararası koruma talep etti.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Huwara kasabasının “yeryüzünden silinmesi gerektiğini” söyledi, ancak birkaç gün sonra uluslararası tepkiler karşısında “yanlış ifadeler seçtiğini” söyledi. “.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu