Haber

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatı, ISS’ye başarıyla kenetlendi.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla kenetlendi.

Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünün alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan ISS’ye yanaşma anı, Axiom Space’in internet sitesinden canlı yayınlandı.

Aralarında ilk Türk astronotu Gezeravcı’nın da bulunduğu Ax-3 ekibi, yaklaşık 36 saatlik uzay yolculuğunun ardından ABD yerel saatiyle (13.42 Türk lirası) sabah saat 05.42 sıralarında UUİ’ye ulaştı.

ISS’ye ulaşan Ax-3 ekibi, 27 Eylül 2023’te göreve başlayan Expedition 70 astronot ve kozmonotları tarafından karşılanacak.

Gezeravcı 2 hafta boyunca uzayda bilimsel çalışmalar yapacak

Gezeravcı, 14 gün kalacağı UUİ’de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Bu deneyler mikro yerçekimi, uzayda insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzayda araştırılması, sıfır yerçekimi ortamında katı-sıvı karışımlarının araştırılması gibi alanlarda çeşitlilik göstermektedir.

Ax-3 misyonunun diğer üyeleri Michael Lopez-Alegria, Marcus Wandt ve Walter Villadei de daha önce burada belirlenen birçok farklı alanda bilimsel çalışmalar yürütecek.

Görevleri tamamlandıktan sonra grubun aynı uzay aracıyla Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Ax-3 ekibini taşıyan uzay aracı başarıyla fırlatıldı.

SpaceX’in Dragon uzay aracı, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 18 Ocak ABD yerel saatiyle 16.49’da (19 Ocak 00.49) başarıyla fırlatıldı.

Fırlatma Kompleksi 39A’dan başarıyla gerçekleştirilen fırlatmayla Ax-3 mürettebatının 36 saat sürmesi beklenen uzay yolculuğu başladı.

ilk mesaj

Ax-3 ile fırlatma sürecinin ardından kurulan ilk canlı etkileşimde konuşan Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri şöyle oldu: “Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için ilk Türk’ün uzaya adım attığı bu anda, bu ana şu sözlerle başlamak istiyorum: Büyük Atatürk’ümüz: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu.” Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi sözü: İstiklal göklerdedir.” Devletteydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu