Haber

Türkiye, Almanya’nın ihracat garantilerinde liderliğe yükseldi

Almanya’da federal hükümet geçen yıl 18 milyar 400 milyon euroluk ihracata kredi garantisi vermişti. 2022 yılında bu rakam 14,9 milyar euro oldu. Hermes kredi garantisi olarak da bilinen takviye tedbiri, özellikle savaş, kriz, siyasi ve ekonomik belirsizlik gibi durumlarda Alman şirketlerinin riskli pazarlardaki ihracat ve yatırımlarını garanti altına alıyor.

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2023 yılında teşvik edilen alanlar arasında rüzgar ve güneş enerjisi ile yeşil hidrojen projeleri yer aldı. Bakanlık, gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkelere ihracat garantilerinin yaklaşık yüzde 80’inin sağlandığını belirterek, pek çok projeye dikkat çekti. Bu ülkelerdeki projeler ancak devlet desteğiyle gerçekleştirilebiliyor.

Türkiye 2,79 milyar euroyla birinci oldu

Bakanlık verilerine göre ihracat kredilerinde hacim bazında Türkiye ilk sırayı aldı. 2 milyar 790 milyon euroluk ihracat ve Türkiye ile ilgili yatırımlara kredi garantisi verildi. Türkiye’yi 2,49 milyar avroyla Mısır, 2,01 milyar avroyla Angola, 1,21 milyar avroyla Meksika ve 1,15 milyar avroyla Suudi Arabistan izledi. Ukrayna ile ilgili ihracata 170 milyon euro garanti verildi.

Alman dış yatırımlarının siyasi risklere karşı korunması amacıyla 2023 yılında 1,5 milyar euro garanti verildi. 2022 yılında bu rakam 2,3 milyar euro oldu. Garanti verilen firmaların yüzde 70’inin küçük ve orta ölçekli olduğu kaydedildi. Peru, 880 milyon euroluk hacimle yabancı yatırım garantilerinde ilk sırada yer aldı. Peru’yu 265 milyon euroyla Mısır, 71 milyon euroyla Çin, 60 milyon euroyla Namibya ve 55 milyon euroyla Ukrayna izledi.

rtr/BK,BÖ

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu