Yaşam

Türk Sinemasının Unutulmaz İsimlerinden Hikmet Taşdemir Hayatını Kaybetti

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof. dördüncü evre kanser hastası olduğu belirlendi.
Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk sinemasında canlandırdığı kötü karakterlerle tanınan ve ‘Korkusuz Korkak’ filmindeki ‘Gaddar Kerim’ rolüyle anılan Hikmet Taşdemir’in (82) dün üniversite hastanesinde hayatını kaybettiğini belirtti.
Taşdemir’in değerli bir sanatçı olduğunu belirten Şahin, “Taşdemir 15 Ocak’ta solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye geldi. Yapılan muayene sonucunda kanserin dördüncü evre olduğu belirlendi. Ocak ayında yoğun bakıma alındı. 24. Daha sonra solunum yetmezliği nedeniyle entübe edildi. Entübe edildi.” “Maalesef dün vefat etti.” söz konusu.
Şahin, sanatçının yakınlarına ve sanat camiasına başsağlığı dileyerek, naaşın Taşdemir’in ağabeyine teslim edildiğini belirtti.
NKU Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Şeref Alpsoy da sanatçının akciğer kanserine yakalandığını belirterek, “Kandaki oksijenin azalması nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Maalesef tüm tedavilere rağmen dün kaybettik. Hepimize başsağlığı diliyorum.” dedi.
1942 yılında Erzurum’da doğan Hikmet Taşdemir, gençliğini fabrika ve hastane işçisi olarak geçirdi.
Yılmaz Güney’le tanıştıktan sonra sinemaya adım atan Taşdemir, 1971 yapımı “Baba” filminde başrol oynadı.
Kariyeri boyunca 100’den fazla filmde rol alan Taşdemir, en çok “Korkusuz Korkak” filmindeki Gaddar Kerim, “Umudumuz Şaban” filmindeki Mardinli Arif ve “Tatar Ramazan” filmindeki Cıbıl Halil rolleriyle hatırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu