Haber

Takvim çalışıyor… Konuşmalar başlayacak

ANKARA (İGFA) –Propaganda konuşmaları TRT 1 ve Radyo 1’de izleyici ve dinleyicilere ulaşacak.

Siyasi partiler adına yapılacak konuşmalar ise saat 15:36’da başlayacak. Cumhurbaşkanı adaylarının adresleri saat 21:00 itibariyle yayınlanacak.

10 dakikalık konuşmalar kura ile belirlenen sıraya göre görüntülenecektir. İkinci konuşmalar ise seçimden bir gün önce ekranlarda ve radyolarda olacak.

BUGÜNDEN İTİBAREN SEÇİM TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

7 MAYIS PAZAR

Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.

Sandık seçmen listelerine sandık çevresi ve sandık kurulu görevlileri şerhi eklenerek çoğaltılmaya başlanacak.

8 MAYIS PAZARTESİ

Sandık seçmen listelerinin çoğaltılması süreci sona erecek.

İlçe seçim kurullarınca sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerinin bulunduğu malzeme çantalarının hazırlanmasına başlanacak.

9 MAYIS SALI

Yurt dışında oy kullanma süreci sona erecek.

Sandık kurulu başkanlarına teslim edilmek üzere seçim araç ve gereçlerinin bulunduğu malzeme torbalarının hazırlanması çalışmaları tamamlanacak.

Seçmenlere dağıtılamayan seçmen bilgilendirme kağıtları tutanak karşılığında ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına iade edilir. Seçmen bilgi kağıtlarını herhangi bir nedenle 7 Mayıs akşamına kadar alamayanlar için ilçe seçim kurulu başkanlıkları tarafından günde iki kez ilçe seçim kurulu başkanlıkları ilan edilecek.

11 MAYIS PERŞEMBE

Taksir nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin askı listeleri sağlamlaştırılacak ve çoğaltılmaya başlanacaktır.

12 MAYIS CUMA

Seçime katılacak yerli yetkililere yönelik eğitim çalışmaları tamamlanacak. İl ve ilçe merkezi dışındaki köy, mahalle ve beldelerde ise sandık kurullarının sandık kurul başkanlarına malzeme çantalarının teslimi yapılacak. Taksir nedeniyle tutuklu ve hükümlüler için kesin olan seçmen listelerinin çoğaltılması işlemleri tamamlanacak.

13 MAYIS CUMARTESİ

Seçim propaganda süreci saat 18.00’deki prestij ile sona erecek.

14 MAYIS PAZAR

Oylama günü.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin kesintili sonuçları saat 23:59’a kadar açıklanacak. Kesintisiz sonuçların açıklanmasının gecikmesi halinde, yedek aday seçim takvimi buna göre takip edilir.

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamazsa, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci oylamasına ilişkin takvim yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci oylamaya bırakılırsa

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğunun sağlanamaması halinde 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turunun seçim takvimi aşağıdaki şekilde işleyecek:

15 MAYIS PAZARTESİ

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday değiştirme için belirlenen süre saat 17.00’de sona erer.

Geçici sonuçların açıklanmasının gecikmesi halinde aday değiştirme takvimi buna göre yeniden düzenlenecektir.

Propaganda dönemi başlayacak.

Sandık kurullarının karar ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek ve ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karar verilecek.

baglarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu