Teknoloji

Spotify’a sohbet özelliği mi geliyor?

Spotify, tamamen müziğe odaklı bir uygulama olmayı uzun süredir başarıyor. Ancak sosyal bir uygulamaya dönüşme sevdası artık onun da aklını başından almış gibi görünüyor.

Spotify uygulamasının güncellemelerini inceleyen bir yazılımcı, yeni güncellemeler içinde, Spotify kullanıcılarının birbirine mesaj atmasını sağlayacak bir özellik keşfetti. Bu henüz resmen duyurulmamış ve elbette kullanıma da açılmamış bir özellik ancak Spotify içinde uygulamayı daha “sosyal” hale getirmek için bir hazırlık olduğunu ortaya koyuyor.

Spotify kullanıcıları özellikle “şarkı listeleri” üzerinden birbiriyle etkileşim kurabiliyorlar. Kullanıcılar, müzik zevkini beğendikleri başka kullanıcıları takip edebiliyorlar, onların herkese açık şarkı listelerini dinleyebiliyorlar, hatta arkadaş listesindeki diğer kullanıcıların hangi şarkıları dinlediklerini görebiliyorlar.

Ancak bugüne kadar birbirlerine mesaj atamıyorlardı. Bunun için başka uygulamaları kullanmak zorundalardı. Yeni mesaj özelliği devreye girerse, artık birbirini hiç tanımayan kullanıcılar da müzik zevkleri üzerinden tanışıp sohbet etme imkanına kavuşacaklar gibi görünüyor. Bu da pek çok yeni genç kullanıcının arkadaş bulmak için Spotify kullanmaya başlamasına neden olabilir.

Müzik mi dinleyelim, mesaj mı yazalım?

Ancak Spotify’ın, mesajların taciz boyutuna ulaşmaması için mesajları sessize almak veya engellemek gibi özellikleri de de kullanıcılara sunacağını umuyoruz, yoksa masum bir müzik uygulaması olarak bugüne kadar büyük beğeni toplayan Spotify, pek çok insan için rahatsız edici bir deneyime de dönüşebilir. Örneğin, uyumak üzere müzik dinlemek için Spotify açmış bir kullanıcıyı, online gördüğü için mesaj atan arkadaşları, uyumayı da bir probleme dönüştürebilir. Dolayısıyla Spotify’ın mesajlaşma kurallarını çok sıkı şekilde belirleyeceği bir sistem hayata geçirmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu