Haber

Slovenya’da Sel Felaketi ve Nükleer Santral Anormal Durum

Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan Slovenya’da şiddetli yağışlar sele neden oldu. Yerel basın sel nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan Sava Nehri’nin su seviyesi ve debisi aşırı yükselince, nehir kıyısındaki Krsko Nükleer Santrali’nde dün ‘anormal’ bir durum ilan edildi.

Slovenya’da dün etkili olan şiddetli yağışlar ülkede sele neden oldu. Bazı yerleşim yerlerinde vatandaşlar tahliye edilirken, ülkedeki nehirler taştı ve yerel basın 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yetkililer ölü ve yaralılar hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

REKOR Yağış Dün Slovenya yetkililerinin katıldığı ortak basın toplantısında konuşan Meteorolog Brane Gregorcic, ülkede en kötü senaryoların gerçekleştiğini ve 12 saatlik süreçte beklenenin çok üzerinde bir yağış düştüğünü söyledi. Brnik Havalimanı meteoroloji istasyonunun tarihte daha önce bu kadar yağış ölçmediğini kaydeden Gregorcic, en yoğun yağışın önce Julijce’nin eteklerini, ardından Idrija bölgesini ve Gorenjska’yı geçerek Koroska ve Zgornja Savinjska’ya ulaştığını belirtti. Nehrin hemen kıyısında bulunan Krsko Nükleer Santrali’nde dün akşam saatlerinde su seviyesi aşırı yükselince ‘anormal’ durum ilan edildi. Açıklamada, santralin güvenli ve istikrarlı bir güçte çalıştığı, Sava Nehri’nin debisinin ve su seviyesinin ilerleyen saatlerde düşmesinin beklendiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu