Haber

Selçuklu’daki okullar sıfır atık için yarışıyor

Sıfır Atık çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek oluşturan ve bu çalışmalara yenilerini ekleyerek devam eden Selçuklu Belediyesi, iş birliğiyle yürüttüğü “Okullar Sıfır Atık İçin Yarışıyor” projesiyle okullarda sıfır atık bilincinin oluşmasına katkı sağlıyor. Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile.

Selçuklu Belediyesi, toplumda sıfır atık bilincini daha geniş kitlelere yaymak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmak amacıyla sıfır atık çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bu kapsamda ilki geçen yıl gerçekleştirilen ve geniş yankı uyandıran “Okullar Sıfır Atık İçin Yarışıyor” projesi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 4 kategoride yürütülüyor. Yarışma kapsamında evde atıklarını ayrıştıran öğrenciler, her hafta okulun belirlediği günde atıklarını okullarına getirerek, en çok atık toplayan okul ve okul kategorilerinde dereceye girmeye çalışacaklar. Öğrenci başına en fazla atığı toplayan yer.

Şu ana kadar 90 okulun kayıt yaptırdığı yarışmaya 56 bin öğrenci katıldı. Yarış kapsamında her hafta 84 okulda sistematik olarak atık üretilirken, 63.404 kg geri dönüştürülebilir atık toplandı.

6 Kasım’da başlayan yarışma kapsamında Selçuklu Belediyesi Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından 40 okulda sıfır atık eğitimi verildi ve eğitime 3 bin 989 öğrenci katıldı. Yarışma ve sıfır atık eğitimleri için başvurular akademik yıl boyunca devam edecek. 06 Kasım 2023’te başlayan yarışma 3 Mayıs 2024’te sona erecek; Okullar formu doldurdukları tarihten itibaren yarışa katılmış sayılacaktır. Değerleme iki aşamalı olarak yapılıyor ve okullarda ilk üç sınıfa girenler dört kategoride: Bağımsız Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise olmak üzere öğrenci başına en fazla atık toplayan okullar ve toplamda en fazla atık toplayan okullar dahil , aşağıdaki ödülleri almaya hak kazanacak; Anaokulu kategorisinde kazananlara Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve sıfır atık pikniği verilecek, ikinci kazananlara Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve su şişesi, üçüncü kazananlara Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi verilecek ve bir hikaye seti. İlkokul kategorisinin birincilerine Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve piknik, ikincilere Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve kırtasiye seti, üçüncülere Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve kırtasiye seti hediye edilecek, üçüncü kazananlara ise Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve kırtasiye seti verilecek. Ortaokul kategorisinde birincilere Kelebek Bahçesi gezisi ve okula masa tenisi, Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve piknik, Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve sıfır atık oyunuyla ikinciler, Tropikal Kelebek Bahçesi gezisiyle üçüncüler ve okula masa tenisi. Lise kategorisinde birinciler Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve piknik, ikinciler Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve piknik ile. Kelebek Bahçesi gezisi ve su şişesi verilecek, üçüncü öğrencilere Tropikal Kelebek Bahçesi gezisi ve okula masa tenisi hediye edilecek.

Yarışma ve sürece ilişkin tüm detaylara https://www.selcuklu.bel.tr/ adresindeki İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Direktörlüğü faaliyetleri bölümünde de ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu