Haber

Oy Vermek ve Ötesi: Gönüllü sayısı 200 bini aştı

Oy Verme ve Ötesi Derneği, 28 Mayıs seçimlerinde sandık başına gitmek isteyen aday sayısının 200 bini geçtiğini belirterek, 14 Mayıs seçimlerinde sandık gözlemcisi olmak isteyenlerin sayısının öncekine göre 3 katına çıktığını duyurdu. seçim.

Milliyet’ten Gülden Gelbal’ın haberine göre dernek yetkilileri, 14 Mayıs’ta ülke genelinde 72 bin sandık gözlemcisi gönüllüsü olduğunu belirterek, eğitim almadan bireylerin sandıktan faydalanmasının mümkün olmayacağını, her gönüllü online veya yüz yüze gözlem eğitimi almış olmalıdır. .

Dernek yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 18 yaşını dolduran ve oy kullanma hakkına sahip her Türk vatandaşı Oy Ver gibi bu alanda faaliyet gösteren platformlara veya partilere başvurarak sandık gözlemcisi olabiliyor. Derneğin Ötesinde. Sandık gözlemcisi olmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerektiğine değinen dernek yetkilileri, eğitimlerin online ya da yüz yüze alınabileceğini ve eğitimlerin her vatandaşın katılımına açık olduğunu belirtti. ön kayıt gerekmeden.

Derneğin eğitimine ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Seçim günü için derlenen eğitimlerde seçim gününün akışı, yasal dayanakları ve barışçıl davranış önerileri. Gönüllülerimiz gün sonunda açıklanan sandık sonuçlarını fotoğraflayıp sistemimize yüklediklerinde, talep eden tüm siyasi partilerle anlık olarak verileri paylaşıyoruz. Ancak sayımları izlemek her seçmenin hakkıdır.” (KAYNAK)

hanakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu