Teknoloji

OpenAI’den özel bir ChatGPT sürümünü daha: ChatGPT Edu

OpenAI, ChatGPT’yi ABD’deki üniversite kampüslerine taşımayı hedefliyor. Şirket, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada ChatGPT’nin öğrenciler, akademisyenler ve öğretim üyeleri için özel olarak oluşturulmuş bir sürümü olan ChatGPT Edu’yu duyurdu. Bir blog yazısında “ChatGPT Edu, yapay zekayı öğrencilere ve kampüs topluluklarına daha geniş bir şekilde dağıtmak isteyen okullar için tasarlandı” denildi.

Şirketin bu ayın başlarında tanıttığı OpenAI’nin en yeni geniş dil modeli olan GPT-4o da ChatGPT Edu bünyesinde bulunuyor. OpenAI, bu modelin metin, kodlama ve matematik yorumlama, veri kümelerini analiz etme ve web’e erişebilme konularında önceki sürümlerinden çok daha iyi olduğunu söylüyor. Ayrıca ChatGPT Edu, ChatGPT’nin ücretsiz sürümünden daha yüksek mesaj sınırlarına sahip olacak ve üniversitelerin kendi verileriyle eğitilmiş özel ChatGPT sürümlerini oluşturmasına ve bunları üniversite çalışma alanları içinde paylaşmasına imkan tanıyacak. OpenAI, ChatGPT Edu’daki konuşmaların ve verilerin OpenAI modellerini eğitmek için kullanılmayacağını da söylüyor.

ChatGPT, 2022’nin sonlarında kullanılmaya başlandığında, akademik ve eğitim alanlarında olası kötüye kullanılması ihtimaliyle endişe yaratmıştı. Yine de, üniversiteler hem öğretim hem de araştırma için üretken yapay zekayı kullanma konusunda giderek daha fazla deneme yapıyor.

OpenAI, aralarında Wharton, Arizona Eyalet Üniversitesi ve Columbia dahil olmak üzere eğitim kurumlarının ChatGPT Enterprise’ı kullandığını gördükten sonra ChatGPT Edu’yu kurduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu