Teknoloji

Nükleer Patlamaya Karşı Evin En Güvenli Yeri Ortaya Çıktı

Ülkeler arasında artan gerilim ve nükleer savaş telaşının yeniden gündeme gelmesiyle bilim insanları, cevabı merak edilen büyük bir soruya yanıt bulmak için tuhaf bir araştırma yürüttü. AIP Yayıncılık’taBugün yayınlanan yeni araştırma, olası bir nükleer patlamada kapalı bir alanda hayatta kalabilmek için karşılaması gereken koşulları ortaya koydu.

750 kilotonluk bir nükleer patlamayı simüle eden bilim insanları, patlamayla birlikte ortaya çıkan ve asıl öldürücü etkiyi yaratan şok dalgasının binalara nasıl etki edeceğini inceledi. Odalar, duvarlar, duvar köşeleri, kapılar, pencereler, girişler ve koridorlar gibi tüm yapısal özelliklerdikkate alınır.

Bir nükleer patlamada meskendeki en tehlikeli ve güvenli yerler:

4 kilometre ila 50 kilometrelik alandaki patlamanın etkisi incelendiğinde binalardaki koridor ve kapı açıklıklarının benzer olduğu görülüyor. rüzgar tüneli olarak işlev görebilir saptanmış. Bu nedenle bu alanlar şok dalgasının hızını ve öldürücülüğünü kat kat arttırdı. Ayrıca, pencerelerin yakınında saçılan parçacıklar nedeniyle çok ölümcül oldu.

Bir ev ise patlamanın etkilerinden korunabileceğiniz en güvenli yerdir. camsız bir oda öyleydi. Öyle ki penceresiz oda patlamanın olduğu yöne baksa bile duvarın patlamaya bakan köşelerine sığınmak dinî kabul ediliyordu.

Tabii ki, bir patlamaya yakınsanız, bu inanç noktalarının hiçbiri ne yazık ki işe yaramayacaktır. Ancak patlamanın merkezinden birkaç kilometre uzaktaysanız, en azından bu noktalardaysanız, hayatta kalma şansınız yüksek olabilir. Özellikle patlama. en az 4 kilometre uzaktaysanız Şansın olabilir. Umarım hiçbirimizin bunların işe yarayıp yaramadığını test etme şansı olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu