Haber

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi Batı Kudüs’te protesto edildi

İsrail’de Binyamin Netanyahu hükümetinin hazırlayıp Meclis’e sunduğu ve yargının yetkilerini sınırladığı gerekçesiyle yansımalara yol açan yönetmelik Batı Kudüs’te protesto edildi.

Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi ve Başbakanlık Konutu önünde toplanan yüzlerce gösterici, İsrail bayrakları ve pankartlarıyla hükümetin yargı düzenlemesine tepki gösterdi.

İsrail polisi yolu kapatmaya çalışan göstericileri güç kullanarak her iki noktada da engelledi.

İsrail polisi ise Tel Aviv başta olmak üzere sabah saatlerinde başlayan sivil itaatsizlik eylemlerinde 39 kişiyi “asayişi bozmak ve polisin talimatına uymamak” iddiasıyla gözaltına aldığını duyurdu.

Göstericiler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı ülke genelinde gerçekleşen sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında sabah saatlerinden itibaren bazı otoyolları, tren istasyonlarını ve ana ulaşım arterlerini kapatmıştı.

Tel Aviv’deki protestolar sırasında İsrail polisi göstericilere cop, atlı birlik, TOMA ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, “İsrail polisinin yolları kapatan anarşistleri dağıtmak için kullandığı tüm yöntemleri” desteklediğini açıkladı.

Netanyahu ayrıca protesto hakkının “anarşi yaratmak anlamına gelmediğini” belirterek, “Polislere yönelik şiddeti, yolların kapatılmasını, yasa ihlallerini kabul etmeyeceğiz” dedi. konuşmuştu.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan, yargı atamaları ve diğer konularda söz sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesine karşı yaklaşık iki aydır on binlerce İsraillinin katılımıyla düzenli kitlesel protestolar düzenleniyor. sağcı politikalar

Netanyahu hükümeti yargı düzenlemesi için yeni adımlar atıyor

İsrail’de yargının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenlemenin bazı konuları bugün Meclis’teki ilgili komisyonda görüşüldü.

Mevcut durumda, ülkedeki en yüksek yargı mercii olan İsrail Yüksek Mahkemesi, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis’ten geçen her maddeyi doğrudan bozma yetkisine sahiptir. .

Ancak yeni düzenlemeye göre, İsrail Yüksek Mahkemesi’ndeki 15 yargıçtan 12’sinin, Parlamento’nun çıkardığı bir yasayı “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle bozmak için oyu “kabul etmesi” gerekiyor.

Aynı şekilde İsrail Yüksek Mahkemesi’nin “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle bozarak geri gönderdiği bir önerge için 120 sandalyeli Meclis’te 61 milletvekilinin “kabul” oyu yeterli. Bu, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Parlamento’dan geçen bir yasayı bozma yetkisinin elinden alınması anlamına geliyor.

Söz konusu iki madde, bugün muhalefetin boykot ettiği TBMM’deki Anayasa, Kanun ve Yargı Komisyonu’nda kabul edildi.

bergamaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu