Haber

Muhalif yazardan çok konuşulacak yerel seçim tespiti

  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye, yerel seçimleri geride bıraktı. Milyonların oy kullanarak sandık başına gittiği 31 Mart’ta Türkiye birçok sürprizi de beraberinde yaşadı. Resmi sonuçlara göre CHP uzun yıllar sonra birinci parti konumuna geldi. 22 yıldır Türkiye’yi ve ülkenin birçok belediyesini yöneten AK Parti ise kurulduğu tarihten bu yana ilk kez ikinci parti konumuna geriledi.

Seçim sonuçları AK Partili ve CHP’li ayırmaksızın çok sayıda vatandaş için ‘sürpriz‘ olarak nitelendirilirken muhalif yazar Soner Yalçın’ın seçim sonuçlarını ele aldığı köşe yazısı gündem oldu. Gazeteci Yalçın ODA TV ve Sözcü’de yazdığı “Siyasetten medyaya sorunumuz: Gerçekçi olamamak” başlıklı yazısında seçim sonuçlarını iktidar ve muhalefet cephesinden ele aldı.

Muhalif yazar köşe yazısında CHP’nin aldığı oyların tepki oyu olduğunun önemine vurgu yaparken, CHP/SHP’nin kazandığı 1989 yerel seçimlerinin 5 yıl sonra 1994’te bütün Türkiye’de milli görüş belediyelerinin ezici zaferini hatırlattı.

MUHALİF YAZARDAN ÇARPICI TESPİTLER

2023 genel seçimlerinde büyük hezimete uğrayan muhalefet 2024 yerel seçimlerinde 22 yıl sonra 1. Parti konumuna yerleşti. Genel seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağını yazdığı için linçlediğini ifade eden Gazeteci Soner Yalçın, köşe yazısında yerel seçimleri iki taraftan da ele alarak çarpıcı tespitlerde bulundu.

2024 yerel seçim sonuçlarının vatandaş tarafından iktidara ‘tepki oyu’ olduğunu belirten Yalçın, sonuçların muhalefetin başarısının olmadığını belirtti. Her iki kesiminde kendisini sorgulaması ve yeniden değerlendirmesi gerektiği mesajını veren Soner Yalçın, 31 Mart yerel seçim sonucunu 26 Mart 1989 yerel seçimine benzettiğini ifade etti.

Soner Yalçın’ın köşe yazısının satır başlıkları

 

Soner Yalçın, 1989 seçimlerini hatırlattığı köşe yazısında ANAP’ın oy oranının sert düşüşün nedenini ‘geçim krizi’ olarak ele aldı. Yalçın 89’un mesajının net olduğunu ve 1989 sandık zaferinin sosyal demokratları merkezi iktidara taşıyamadığı gibi 1994 yerel seçiminde üç sosyal demokrat partinin (SHP, DSP, CHP) oy toplamı yüzde 30’un altına düştüğüne vurgu yaptı.

Seçmenin AK Parti’ye ekonomi odaklı verdiği mesaj ile CHP’nin oylarının iktidara karşı tepki oyları olduğunu belirten, muhalif yazar Soner Yalçın, Türkiye’nin önünde 4 yıllık seçimsiz bir dönem olduğunu, bu dönemde bütün ekonomik problemlerin aşılabilmesi için mücadele verilebileceğini kaydetti.

Soner Yalçın’ın köşe yazısının satır başlıkları

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu