Haber

Motosikletli kurye Samet Özgül’ün öldürülmesi davasında gerekçeli karar açıklandı

ÜNİVERSİTE öğrencisi motosikletli kurye Samet Özgül’ün (28) trafiğe yol vermemesi nedeniyle çıkan tartışma sırasında bıçakla öldürülmesi davasında Halil İbrahim Demirci (20) müebbet, babası Mustafa Demirci (48) ve Bülent ise ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Açıkgöz’e (50) 12’şer yıl hapis cezası verildi. Gerekçeli karar açıklandı. Özgül’ü öldüren Halil İbrahim Demirci’ye verilen cezada sanığın geçmişi, suçlu kişiliği ve sosyal bağları dikkate alınarak indirim yapılmadığı belirtildi.

Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi ve aynı zamanda motosikletli kurye olarak da çalışan Samet Özgül, Etlik’te yol vermemek konusunda tartıştığı 3 kişinin saldırısına uğrayarak bıçaklanması sonucu hayatını kaybetti. Geçen yıl 5 Kasım’da bölge. Samet Özgül’ü bıçaklayan Halil İbrahim Demirci ile babası Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz gözaltına alındı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılama sonucunda tutuklu sanık Halil İbrahim Demirci’ye ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapis, tutuksuz sanıklar Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz ise 12’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. ‘kasten öldürmeye yardım’ suçundan. Tutuksuz sanıkların tutuklanmasına karar verildi.

GEREKLİ KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, sanık Halil İbrahim Demirci’nin suçunun kanıtlandığı ve bu nedenle müebbet hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Sanığın geçmişi, suçlu kişiliği, sosyal bağları ve yargılama sürecindeki davranışları dikkate alınarak cezada herhangi bir indirim yapılmadığı belirtildi. Sanık Halil İbrahim Demirci’nin elindeki bıçakla Samet Özgül’e vururken, sanık Mustafa Demirci’nin mağdura fiziki saldırısının devam ettiği, Bülent Açıkgöz’ün de aynı şekilde saldırdığı belirtildi. Sanıklar Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz’ün bu konuda yardım sağlayarak suçun işlenmesini kolaylaştırdıkları, eylemlerinin yardım düzeyinde kaldığına dikkat çekildi. İki sanığın ‘kasten öldürmeye yardım’ suçundan 12’şer yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu