Teknoloji

Kulağa korkutucu gelen gelişme: Robotlara insan öldürme yetkisi geliyor

Gelecek hafta, San Francisco Denetleme Konseyi’nin, San Francisco Polis Departmanının (SFPD) insanları öldürme yetkisine sahip robotları konuşlandırmasına müsaade verecek bir kanun teklifini oylaması bekleniyor. Teklif, kolluk kuvvetlerinin askeri teçhizatın kullanımı için uygun bir yasama organından onay almasını gerektiren Kaliforniya Meclisi Yasa Tasarısı 481 kapsamında oylanacak.

Yeni kanun teklifine nazaran, robotlar yalnızca diğer hiçbir seçenek kalmadığında ve halkın yahut polis memurlarının hayatını kaybetme tehlikesi açık ve ani formda ortaya çıktığında silah kullanma hakkına sahip olacaklar.

Bu siyaset değişikliğinin neden gerekli olduğu sorulduğunda, San Francisco Polis Departmanı sözcüsü şöyle bir açıklama yaptı: “San Francisco polisi, halkın veya memurların hayatını kaybetme riskinin yakın olduğu ve mevcut diğer herhangi bir güç seçeneğinden daha ağır bastığı durumlarda her zaman ölümcül güç kullanma yeteneğine sahip olmuştur. SFPD’nin robotlar aracılığıyla ölümcül güç kullanma ihtiyacının nadir olacağını ve bunun sadece alışılmadık derecede tehlikeli veya spontane operasyonlarda kullanılacağını düşünüyoruz.

Kanun tasarısında tanımlanan robotlar, ağır objeleri manipüle etmek, duvarları aşmak, mühimmat imhası, keşif ve gözetleme için tasarlanmış çeşitli uzaktan kumandalı robotlar. Ortalarında Remotec F5A, 6A ve RONS modelleri, QinetiQ Talon ve Dragon Runner; IRobot FirstLook ve ReconRobotics Recon Scout ThrowBot bulunuyor. Bu robotların hiçbiri silah taşımak yahut kullanmak üzere üretilmiş deği, ancak bir kısmı insan öldürme yeteneğine sahip.

Örneğin, 2016’da Dallas polisi, bir Northrop Grumman Remotec Androx Mark V A-1 robotuna yarım kilo C4 patlayıcı yerleştirdi ve robotu, iki polis memurunu öldüren ve başkalarını yaralayan bir keskin nişancının gerisine saklandığı bir duvara yönlendirdi. Polis daha sonra patlayıcıyı patlattı, duvarı yok etti ve şüpheliyi öldürdü, 151.000 dolarlık robotun kolunda yalnızca küçük bir hasar meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu