Ekonomi

Konut satışlarında en kötü düşüş

İSTANBUL (İGFA) – Ocak-Haziran döneminde satışlar yüzde 22,1 azaldı. Konut satışlarında en yüksek pay .2 ile İstanbul’a ait. Satış adetlerine göre İstanbul’u %8,8 pay ile Ankara ve %5,4 pay ile Antalya izledi. Yıl boyunca konut satışlarında etkili olan aşağı yönlü ivme böylece 2021 Temmuz ayından bu yana en sert düşüşü yaşadı.

“YABANCI SATIŞLAR AZALMAYI DEVAM EDECEK”

Yabancılara konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,6 azalırken, konut satışları içindeki payı yüzde 3,1 oldu. Haziran ayında yabancılara konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 69,6 azalarak 2 bin 625 oldu. Yabancılar en çok Antalya’dan konut aldı. Yabancılara konut satışlarında çok ciddi düşüş olduğunu söyleyen Tüm Girişimciler Gayrimenkul Danışmanları Derneği (TÜGEM) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Koçak, “Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre satışlar yaklaşık yüzde 70 azaldı. Bu yılın başından bu yana yabancılara satışlar düşüş eğiliminde. Bu düşüş önümüzdeki dönemlerde de devam edecek” dedi.

İPOTEKLİ SATIŞLAR DÜŞTÜ

Haziran ayında Türkiye genelinde ipotekli (kredili) konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %66,8 azalırken, ipotekli satışların toplam konut satışları içindeki payı 0,1 oldu. Ocak-Haziran döneminde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre %28,6 azaldı. Dr. Mustafa Koçak, ipotekli satışların azalmasında kredi faizlerindeki artışın ve verilen kredi miktarının düşük olmasının etkili olduğunu söyledi.

“SATIŞ DURMUŞ AMA FİYATLAR DÜŞMEMİŞTİR”

Normal şartlarda satış adedinin bu kadar düşmesi sonucunda TÜGEM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Koçak, “Ancak enflasyon ve kur gibi etkenler fiyat düşüşünün önündeki aksaklıklar olarak karşımıza çıkıyor. Son aylarda konut fiyatlarının artış hızında önemli bir yavaşlama yaşandı. Ama fiyatlar düşmedi diyebilirim. Piyasadaki durgunluğun sebebi bu. Enflasyon hala yüksek, dolar yükseliyor. Bu nedenlerle konut sahipleri evlerinin fiyatlarına zam yapmak istiyor. Ancak alıcılar da konut alamıyor. Bu da satışlarda düşüşe neden oluyor. Piyasa bu şekilde devam ederse önümüzdeki günlerde bu direncin kırılacağını ve konut fiyatlarının bir süre daha durgun seyrini sürdüreceğini düşünüyorum.”

Yeşil Pr.

haber-emet.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu