Ekonomi

Karaman’da Elma Sınıflandırma ve Paketleme Tesisi Temeli Atıldı

KOP (Konya Ovası Projesi) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteğiyle Karaman’da Apple Exchange, Apple Tasnif ve Paketleme tesisinin temeli atıldı.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Elma Tasnif ve Paketleme Tesisinde toplanan elmaların soğuk hava depolarına teslim edilene kadar soğuk hava depolarında muhafaza edileceğini söyledi.

Bu sayede çiftçinin alın teri, özveri ve emeği ile ürettiği elmalarda herhangi bir kalite kaybı ve bozulma yaşanmayacağını ve piyasa fiyatlarının yükseleceğini anlatan Akkoyun, şunları kaydetti:

“Tesisimizde saatte 7 ton elma ve her gün 170 tona yakın elma ayıklanarak işlenmeye ve pazara hazır hale getirilecek. Tesisin ilimizin tarımsal kalkınmasına ve elmaya dayalı sanayimizin gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır. Ayrıca elma takası sayesinde elma ticaretinin kalbi Karaman’da atacaktır.”

Törene Akkoyun’un yanı sıra AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, daire yöneticileri ve üreticiler katıldı.

harranajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu