Ekonomi

Japonya’da ücret anlaşmaları BOJ’un politika değişikliği spekülasyonlarını artırdı

Japonya ekonomisi için önemli bir gelişme olarak, büyük şirketler sendikaların ücret taleplerini tamamen kabul ederek ülkenin ücret dinamiklerinde potansiyel bir değişime işaret etti. Bu anlaşma, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para politikasında, özellikle de negatif faiz oranı stratejisiyle ilgili tarihi bir değişiklik yapma olasılığı üzerine tartışmalara yol açtı.

Toyota Motor’da (NYSE:TM) son 25 yılın en büyük ücret artışını içeren ücret anlaşmaları, Japonya’da artan harcama ve ekonomik güvenin erdemli bir döngüsünü teşvik edebilecek kilit bir faktör olarak görülüyor. Ücretlerdeki olumlu ivme, güçlenen yenin de gösterdiği gibi, sürdürülebilir bir ekonomik canlanma beklentisiyle aynı zamana denk geliyor.

Japonya’nın potansiyel politika değişikliğinin aksine, küresel manzara, ABD’de beklenenden daha yüksek enflasyon rakamları ile beslenen faiz artırımlarının devam edeceği beklentileriyle işaretleniyor. Piyasalar İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos 2024’e kadar faiz indirimine gitmesini beklemiyor ve bu da İngiliz Sterlini’nin özellikle Euro karşısında göreceli olarak güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Bugün yatırımcılar, Aralık ayındaki %0,1’lik düşüşün ardından Ocak ayı için GSYH’de %0,2’lik bir artışa işaret eden tahminlerle birlikte İngiltere’nin aylık büyüme rakamlarının açıklanmasını bekliyor. Ayrıca, Avrupa sanayi üretimi verilerinin de düşüş göstermesi bekleniyor.

Döviz piyasalarında, Deutsche Bank tarafından hazırlanan bir rapor, Avro bölgesinin istikrarına ilişkin endişelerin azalması ve transatlantik akışların dengelenmesine bağlı olarak Avro/dolar volatilitesinde uzun vadeli bir düşüş olduğunu vurguluyor. Rapor ayrıca, kripto paralara artan ilginin ve ABD hisse senetlerinin güçlü performansının spekülatif faaliyetleri döviz bahislerinden uzaklaştırıyor olabileceğini öne sürüyor.

Piyasa katılımcıları ayrıca Adidas (OTC:ADDYY) dahil olmak üzere kazanç raporlarını izleyecek ve çeşitli bölgelerdeki para politikası ve ekonomik sağlığın yönü hakkında daha fazla bilgi için ekonomik veri açıklamalarına ve Avrupa Merkez Bankası’ndan Cipollone’nin konuşması gibi merkez bankası konuşmalarına yakından dikkat edecekler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu