Yaşam

‘Günümüze dair hala bir umut var’: Çocuk Kalbi vizyonda

‘Çocuk Kalbi’ kitabından aynı adla uyarlanan film, 3 Mayıs’ta vizyona girdi. Senarist ve yönetmenliğini Sinan Biçici’nin yaptığı film, bir kasaba okulunda arkadaşlık, dayanışma, aile sevgisi ve iyilerle kötülerin mücadelesini anlatıyor.

İlker Aksum, Alihan Türkdemir ve Eser Eyüboğlu’nun başrollerini paylaştığı ‘Çocuk Kalbi’nde Cumhuriyetin 100. Yılı, öğretmenler günü, Filenin Sultanları gibi birçok güncel konu da yer alıyor.

‘BU SENENİN EN NAİF FİLMLERİNDEN BİRİ’

Oyuncu İlker Aksum filmle ilgili, “Adil ol, dürüst ol, yardımsever ol Cumhuriyete, eğitime ve Atatürk’ün mirasına sahip çık diyen bir film. Günümüzde yaşadığımız birçok soruna da değiniyor, izlenmesinin ailelere ve çocuklara faydalı olacağını düşünüyorum. Bu senenin en naif en tatlı filmlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Giden aileler memnun kalacaktır, ben şahsen kefilim” ifadelerini kullandı.

Dilay Aksum ise “Eşim İlker’le karı koca oynuyoruz. Türkiye’ye, bizim aile ve geleneklerimize, aile içi fedakarlıklara odaklanan bir film. İyiyi, sevgiyi doğruyu ne olursa olsun sonunda dürüst olmayı bulacakları bir yolculuk… Mesela şu sözü bir filmde duymak çok hoş geliyor insana. ‘Kızlarımız bizim için çok önemli. Onların başarısından daha büyük bir gurur olabilir mi bize?'” dedi.

‘ÖĞRETMENLERE KARŞI BİR SAYGI DURUŞU’

Eser Eyüboğlu da filme dair, “Günümüze dair hala bir umut olduğunu anlatan bir film. İzleyenler, sevgi, arkadaşlık, kardeşlik, dostluk görecekler ve kendi ekranlarının dışına çıkacaklar. Ben mesleğine aşık idealist bir öğretmeni canlandırıyorum. Öğretmen arkadaşlara bir saygı duruşu niteliğinde değerlendirilebiliriz filmi” diye konuştu.

Çocuk oyuncu Alihan Türkdemir, “İsmi ‘Çocuk Kalbi’ ama her yaştan insanın izleyeceği bir film çektik. Hem duygulandıran hem gülümseten bir film. Arkadaşlarım aileleriyle birlikte keyifle izleyecekler” dedi.

‘VAZGEÇMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM’

Yönetmen ve yapımcı Sinan Biçici de, “Seyirci ile filmi sinemada buluşturmak için çaba sarf ediyoruz ama durum birçok film için iyi değil. Seyirci bilet fiyatlarından şikayetçi, sinemacılar boş koltuklardan. Çok saçma bir durum var. Koca salonlarda 3 – 5 kişi izliyor filmi. Bunu değiştirmek için hep beraber bir şeyler yapmak zorundayız. Biz vazgeçmiyoruz. Okullarla görüşüyoruz, ya indirimli toplu izlemeler ya da gerekirse okulların sinema salonlarında ama ne olursa olsun filmimizi seyirci ile buluşturmak istiyoruz. O kadar güzel oynadı ki oyuncularımız, o kadar emek var ki arkasında, vazgeçmeyi düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu