Haber

Guardian: Seçim Türkiye’de sert bir siyasi kutuplaşma gösteriyor

İngiliz The Guardian haber sitesinden Ruth Michaelson ve Deniz Barış Narlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önde bitirdiği Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili haberlerinde, seçimin Türkiye’deki “sert ve sürekli siyasi kutuplaşmayı yansıttığını” yorumladı. resmi olmayan sonuçlar

Erdoğan’ın tüm sandıklar açılıp sonuçlar açıklanmadan önce halka seslendiğini hatırlatan gazeteciler, “Türkiye’nin en uzun süredir görev yapan liderinin zaferi, ona bir cumhurbaşkanlığı dönemi ve popülist bir siyaset tarzı için hem onay hem de destek verdi.”

20 YILI AŞKIN BİR ŞEKİLDE ÜLKEYİ KENDİ FİKRİNE GÖRE ŞEKİLLENDİRDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce başbakan, ardından cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı 20 yıllık iktidar döneminde ‘ülkeyi kendi fikirlerine göre şekillendirdiğini, gücü topladığını, muhaliflerini hapse attığını ve giderek daha alışılmadık ekonomi politikaları benimsediğini’ yazan gazeteciler, şunları yazdı: zorluklardan ve sarsıntılardan en çok etkilenen bölgelerde destek bulduğunu söyledi.

Gazeteciler, dünya cumhurbaşkanlarının Erdoğan’ı tebrik ettiğini ve rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim gecesi yaptığı açıklamada CHP liderliğinden istifa edeceğine dair herhangi bir emare vermediğini kaydetti. Erdoğan’ın kampanyasının, “kötüleşen ekonomik kriz de dahil olmak üzere birçok sorunu yalnızca kendisinin çözebileceği” fikrine odaklandığını yazdı.

‘SORUMLULUKLAR İŞİNİ YAPMADI; ERDOĞAN BİZİM İÇİN HER ŞEYİ YAPTI’

Maraş depremzedesinin “Depremden sonra sorumlular işlerini yapmadılar ama liderimiz bizim için her şeyi yaptı” sözlerini aktaran Michaelson ve Narlı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanyasının Ege kıyıları dışında “sıkışmış” göründüğünü ve klasik olarak dayandığı büyükşehirler. Seçmenin çoğunlukta olduğu bölgelerde seçmeni ikna edemediğini yazdı.

Gazeteciler de siyaset bilimci Cihan Balta’nın şu değerlendirmesini okuyucularıyla paylaştı: “Hükümet sorunları çözdü çünkü Türkiye’nin bugün geldiği yeri Erdoğan’a borçluyuz, Türkiye artık güçlü bir ülke, onun liderliği sayesinde çok şey başardık, sadece o. bunu yapabilir Sık sık ona çözmesi için zaman vermemiz gerektiğini söyler.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu