Yaşam

Gogol’ün hicivleri ve bir Delini’nin Günlüğü’nün ünü

Bir Mecnun’un Güncesi ününü dünyada çok az kitap kazanmıştır. Nikolai Gogol, gerçeklik ve hayal gücü arasında benzersiz bir tipoloji yaratır. Mizah, zeka atına binerek öğütebileceği tüm camları kırar.

Toplumsal eleştiri hayatın kılcal damarlarına kadar yayılır ve insan ruhunun derinliklerinden beslenir. Sıradan bir memur olan Via Aksenti Ivanov Poprishchin

Aslında yazar, döneminin Çarlık Rusya’sını da anlatıyor. Devlet bürokrasisi kara mizah değirmeninde un haline getiriliyor. Bürokrasi yeterince elenmiş.

Kayıp bir İspanya Kralı düşünün. Poprishman’ın kendisinin o kral olduğuna inanmasına izin verin. Bir delinin icadı mı yoksa zamanından kaçan bir dahi mi? Her zaman takip etmeye değer.

Gogol’ün “Ceketinizden Çıkın” Bu kitapta okuyacağınız “Palto”, “Burun”, Portre” ve Neva Sokağı hikayeleriyle herkesi içine çeken ifade…“Bir Delinin Güncesi”, “Palto”, “Burun”, “Portre” ve “Neva Caddesi”. Bir Gogol ziyafeti.

Küçük adamlar, büyük ofisler

Küçük adamlar büyük makam ve rütbe tutkularının bedelini akıl sağlıklarını kaybederek öderler. Nikolay Vasilyeviç Gogol gerçekçi kalemiyle Rusya’nın çürümüş bürokrasisini küçük adamlar üzerinden anlatıyor.

Bir Meczubun Güncesi’nde vasat bir memur, aşık olduğu kadın tarafından fark edilmek isteyerek çıldırıp kendisini İspanya Hükümdarı ilan edene kadar olan süreci günden güne anlatırken, yetenekli ressam Portre’de Yoksulluk içinde yaşayan Chartkov, bir dükkanda kendisine sunulan iki gizemli portreyi satın alır. yollardan birini seçerken yaşadığı tereddütü anlatıyor.

Sayfa: 222

Günlük yaşam ve ortak kişilikler

Gogol ile Rus edebiyatı Batı etkisinden kurtulmuş ve kendi kimliğini kazanmaya başlamıştır. Gerçekçi ama bir o kadar da fantastik karakterler dönemin Rusya’sıdır.

Hikâyelerinde gündelik hayatları ve kaba kişilikleri kimi zaman esprili, kimi zaman öfkeli olan Gogol’ün kahramanları, bir Meczubun’un Günlüğü’nden fırlamış gibidir.

Kitap sayfası için link:

[email protected]

haber-kepsut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu