Ekonomi

Devletin desteğiyle işini büyüttü, ayda 70 ton süt üretiyor.

Niğde’de yaşayan Orhan Cancı, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yüzde 50 hibe alarak kurduğu büyükbaş hayvan çiftliğinde ayda yaklaşık 70 ton süt üretiyor.

Kemerhisar ilçesinde ikamet eden Orhan Cancı, 2020 yılında 2.5 milyon liralık büyükbaş hayvan çiftliği projesi için Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında 1 milyon 250 bin lira hibe desteği aldı.

“Süt üretimi ile ekonomiye katkı sağlıyor”

Yaklaşık 8,5 dönüm üzerine kurduğu çiftlikte 70 olan büyükbaş hayvan sayısını 170’e çıkaran Cancı, süt üretimi ile ekonomiye katkı sağlıyor.

Cancı, daha önce küçükbaş hayvancılıkla uğraştığını ve devletin de desteğiyle işini büyüttüğünü söyledi. İşinde süt sığırcılığı yaptığını belirten Cancı, şunları kaydetti:

“Erkek danalarımızı satıyoruz, besicilik yapmıyoruz. Düvelerimizi özenle yetiştiriyoruz. Süt verimimiz hayvan başı 32 litre civarında ama ineklerimizin çoğu gebe. İneklerimizin çoğu birinci sınıf. Hayvanlar 2. ve 3. laktasyonda iken süt artış oranı daha yüksektir. Hayvanlarımızın ileriki dönemlerde gebelik oranları arttıkça. Süt ortalamamızın da artacağına eminim. Verimimiz yaklaşık 40 litreye çıkacak” dedi.

Sağımdan sonra memelerindeki süt akışının hayvana zarar verdiğini ifade eden Cancı, hayvanın sağlığı için günde 3 kez sağım yaptıklarını söyledi.

Hayvanları protein ve güç dengesine göre beslediklerini vurgulayan Cancı, şunları kaydetti:

“Dışarıdan hayvan almıyoruz. 70 düve ile başladık, şimdi 170 hayvanımız oldu. Yavru düveleri besliyoruz, büyütüyoruz, sonra hamile bırakıyoruz ve sirkülasyonunu sağlıyoruz. Şu anda aylık 100000 süt üretimimiz var. 70 ton Devletimiz böyle bir imkan sundu. Daha da büyümeyi planlıyoruz. Başımıza koyduk. Artık vazgeçmeyeceğiz, devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu