Ekonomi

Boeing’in notu, iyileşme beklentilerinin birkaç çeyrek uzakta olması nedeniyle Argus tarafından Tut’a düşürüldü

Salı günü Argus analistleri, Boeing (BA) hisselerini bir önceki tavsiyeleri olan Satın Al’a göre değiştirerek Tut notuna indirdi. Karar, S&P 500 endeksi %5 yükselirken Boeing’in son üç ayda %16 düşüşle genel piyasadan daha zayıf olan hisse senedi performansına dayanıyor.

Firma şunları belirtti: “Boeing’i uzun zamandır benzersiz bir durumda olan bir şirket olarak değerlendiriyoruz, ancak bir İcra Kurulu Başkanı olmadan, şirketin performansında beklenen iyileşmenin birkaç çeyrek gecikeceği tahmin ediliyor.”

Havacılık ve uzay şirketi yılbaşından bu yana hisse senedi fiyatında %35’lik önemli bir düşüş yaşadı. Bu düşüş, yeni bir başkanın atanması ve İcra Kurulu Başkanı’nın yaklaşan erken emekliliği de dahil olmak üzere şirket yönetiminde değişikliklere yol açan MAX uçak serisiyle ilgili yeni sorunlardan kaynaklanıyor.

Boeing’in mali istikrarı etkilenmiş, şirket ilk çeyrekte gelirlerinde %8’lik bir düşüş ve bir başka dönem de faaliyet zararı bildirmiştir. Argus’taki analistlerin de belirttiği gibi, İcra Kurulu Başkanı’nın eksikliği şirketin beklenen toparlanmasını erteledi.

Önde gelen havacılık ve savunma şirketlerinden biri olarak bilinen Boeing’in, büyüyen ticari havacılık pazarındaki baskın rolü nedeniyle güçlü bir gelecek potansiyeline sahip olması bekleniyor. Buna ek olarak, Pentagon’un ilk beş tedarikçisi arasında yer alan Savunma bölümü, kârlılığına sürekli olarak katkıda bulunuyor. Ancak Boeing şu anda enflasyon ve tedarik zinciri aksaklıkları gibi dış faktörlerin yanı sıra önemli uçak arızaları gibi iç faktörler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlarla karşı karşıya. Yakın zamanda yaşanan kayda değer bir olay, bir uçuş sırasında bir Boeing uçağının kapı tapasının yerinden çıkmasıyla ilgiliydi.

Argus’taki analistler, hissenin şu anda hisse başına yaklaşık 173 dolardan uygun bir şekilde fiyatlandırıldığına inanıyor ve bu da 52 haftalık 159 ila 267 dolar aralığının ortalamasının altında kalıyor. Firmanın hisse senedi için belirli bir fiyat hedefi bulunmuyor. Argus, Boeing’in temettü dağıtımını durdurması, son dönemdeki mali kayıpları ve kazanç projeksiyonlarının azalması nedeniyle, sektördeki emsalleriyle karşılaştırma, tarihsel çarpanlar ve temettü iskonto modelini kapsayan değerleme yöntemlerinin artık daha az güvenilir olduğunu belirtiyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Boeing’in gelecekteki kâr ve nakit akışı büyümesine ilişkin belirsizlikler ışığında Argus analistleri, Boeing’in ABD ekonomisindeki önemli konumuna ve geniş sipariş birikimine rağmen şirketin hisseleri için Tut notu öneriyor.

Bu makale AI teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu