Haber

Bakanlıktan Sözcü’nün haberini yalanlayan: Böbürlenme, asılsız, asılsız haber!

CHP medyası sarsıntıların ardından manipülasyonlarına devam ediyor. “Deprem bölgesi riskli değil!” CHP’nin yayın organı Sözcü, “Hükümet 2013 yılında Hatay İskenderun’da 6 mahalleyi riskli bölge ilan etti.

Geçen yıl bu karar kaldırıldı. O mahallelerde yüzlerce insan can verdi” diye acı acı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve hükümeti işaret etti. Ancak gerçek tüm detaylarıyla ortaya çıktı. Kentsel dönüşüme karşı çıkan CHP liderliğindeki muhalefet, Meclis kararını getirdi. 2015 ve 2017 yıllarında iki kez yargıya bakanlar vermiş ve kararın bu nedenle iptal edildiği ortaya çıkmıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA

Bir gazetede çıkan “Deprem bölgesi riskli değildi” manşetiyle çıkan saçma sapan, mesnetsiz ve mesnetsiz bir haber nedeniyle açıklama yapma ve kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı doğdu.

Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Meydan, Esentepe, Cumhuriyet, Numune, Pınarbaşı ve Modernevler mahallelerinin yüzde 65’i ruhsatsız yapı olduğu için 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edildi.

Ancak bazı kesimler, depreme hazırlık amacıyla yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına itiraz ederek, Bakanlar Kurulu’nun bu kararını yargıya taşıdı. İtiraz üzerine riskli bölgeye ilişkin karar Danıştay tarafından iptal edildi.

Bunun üzerine bölgede ruhsatsız yapıların can ve mal kaybına yol açmaması için bu alanlar Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi.

İkinci kez yargıya taşınan bu kararın mahkeme tarafından yeniden iptal edilmesinin ardından kentsel dönüşüm süreci bloke edilerek alan bazlı kentsel dönüşüm yerine parsel bazlı dönüşüm sürecine geçilmesine karar verildi. bilimsel ve teknik raporları dikkate alarak sürecin önünü açmaktadır.

Nitekim TOKİ’nin Hatay’da yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında vatandaşlarımızın yüzde 80’i ile anlaşarak 460 konut için ihaleye çıkıldı ve süreç devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak; Yüzyılın felaketini yaşadığımız böyle bir dönemde, vatandaşımızın ızdırabını istismar edenlerle her türlü fitneyle, asılsız argümanlarla ve siyasi manipülasyonlarla mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.

Depremden etkilenen 11 ilimizi en kısa sürede restore edecek, yeni yerleşim yerlerimizde yeni konutlar kuracak, aslına uygun ve sağlıklı konutlar inşa etmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu