Ekonomi

Bakan Dönmez Bakü’ye gidiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Dönmez, son aylarda yürüttüğü güç diplomasisi trafiğine bir yenisini daha ekliyor.

Son olarak Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’yı ziyaret eden Dönmez, yarın Güney Gaz Koridoru 9. Danışma Kurulu Toplantısı için Bakü’ye gidecek.

Açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yapacağı toplantının “Bakanlar Oturumu”nda Dönmez’in Türkiye’nin enerji ticaret merkezi hedefinde geldiği son nokta hakkında bilgi paylaşacağı öngörülüyor.

Ziyaret kapsamında Bakan Dönmez’in, aralarında Avrupa Birliği Güçler Kurulu Üyesi Kadri Şimson’un da bulunduğu çok sayıda isimle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi ve gerçekleştirilecek olan İstanbul Gaz Zirvesi ile ilgili meslektaşlarını ve sektör temsilcilerini davet etmesi bekleniyor. 14-15 Şubat’ta.

Bulgaristan ile bir anlaşma imzalandı.

Dönmez’in Sofya ziyareti sırasında Pipelines ile Petrol Taşıma AŞ ve Bulgargaz arasında anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Bulgaristan, 13 yıl boyunca Türkiye’den yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküp doğal gaz tedarik edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu