Yaşam

Araştırma: Gelgitler buzulların erimesini hızlandırıyor

California Üniversitesi ve ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Grönland’daki büyük bir buz kütlesinin gelgit hareketlerinden dolayı daha hızlı eriyerek deniz seviyesinin yükselme hızını hızlandıran bir etkiye neden olduğu belirtildi.

Çalışmada, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında, bilim adamları kuzeybatı Grönland’daki büyük bir buzulun okyanus gelgitleriyle etkileşime girdiğini ve bu hareketin daha önce açıklanamayan bir erime potansiyeline izin verdiğini bildirdi.

Uydu radar verileri kullanılarak elde edilen sonuçlarda, Petermann adlı buzulun kara ile bağlantısını keserek okyanusta yüzmeye başladığı, gelgit döngüleri sırasında toprakla birleştiği sınırın önemli ölçüde kaydığı ve ılık deniz suyu tespit edildi. tabana girdi ve buzulun erimesine neden oldu.

Çalışmanın baş yazarı bilim adamı Enrico Ciraci, söz konusu buzul kütlesinin ‘gelgit hareketleri sırasında 2 ila 6 kilometre arasında hareket ettiğini’ açıkladı.

Çıracı, “Bu önemli bir bulgu: bilim adamları arasındaki geleneksel görüş, buzulun zemin çizgisinin gelgitlerle hareket etmediği yönündeydi, bu da deniz seviyesinin yükselmesini hızlandırabilecek başka bir büyük erime etkisi olduğunu gösteriyor.”söz konusu.

Çalışmanın ortak yazarı Eric Rignot, bu buluşun “deniz seviyesi yükselme projeksiyonlarını yüzde 200’e kadar artıracağını” belirtti.

lalapasaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu