Haber

33. Ankara Film Festivali Sona Erdi.

Haber: NİSANUR YILDIRIM / Kamera: LADİN HAREKET KIYMET – DURSUN ALKAYA

33. Ankara Sinema Şenliği, dün akşam düzenlenen ödül merasimiyle sona erdi. ‘En İyi Yönetmen’ mükafatını alan Özcan Alper, “Biz filmlerimizde her zaman güçlülerin, iktidarların, çoğunlukların yanında değil, her zaman ezilenlerin, adalet arayanların, sesi duyulmayanların ve ötekilerin yanında olduk. Filmlerimizle bunu yaptık. Filmlerimizle yapmaya devam edeceğiz. Buradayız, bu ülkedeyiz. Sinema yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. ‘En İyi Film’ mükafatını kazanan direktör Emin Alper ise “Çünkü biz filmlerimizle konuşuyoruz. Tüm zorluklara, engellemelere rağmen filmlerimizle konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

Dünya Kitle İrtibatı Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 33. Ankara Sinema Şenliği dün akşam Cermodern’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Festivale, Vakıf Başkanı İrfan Demirkol, Ulusal Uzun Yarışması Jüri Üyeleri, SİYAD üyeleri, çok sayıda oyuncu, yönetmen ve Ankaralı sinemaseverler katıldı. Festivalin sunuculuğunu ise gazeteci Ünsal Ünlü yaptı.

Festivale 6 ödülle yönetmenliğini Emin Alper’in yaptığı ‘Kurak Günler’ damga vurdu. Özcan Alper’in yönetmenliğini yaptığı ‘Karanlık Gece’ ve Maryna Er Gorbach’in yönetmenliğini yaptığı ‘Klondike’ sinemaları üç mükafatla şenlikten ayrıldı. En Âlâ Bayan Oyuncu mükafatı ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sinemasıyla Ece Yüksel alırken, En Düzgün Erkek Oyuncu mükafatını ‘Kurak Günler’ sinemasıyla Selahattin Paşalı aldı.

GAZETECİ NUH ESASLI ANILDI

Yazar ve sinema eleştirmeni Murat Özer anısına verilen SİYAD En Uygun Sinema Ödülünün sahibi ise Özcan Alper’in yönetmenliğini yaptığı ‘Karanlık Gece’ filmi oldu. Alper’in sinemasında yer alan ‘Gazeteci Nuh Köklü’nün anısına’ kısmına değinen Ünsal Ünlü, yedi yıl önce kartopu oynadığı sırada kartopunun bir dükkanın camına isabet etmesinin ardından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü’yü hatırlattı. Özcan Alper ise “Sadece kartopu oynadığı için insanlar öldürülmesin” dedi.

En Düzgün Direktör, SİYAD En Âlâ Sinema ve Heyet Özel mükafatlarını alan direktör Özcan Alper şöyle konuştu:

“SİNEMACILARIMIZIN HER DAİM YAN YANA ‘BURADAYIZ, BERABERİZ’ DEME CESARETİ BANA ÇOK DAHA İYİ GELDİ”

“Ağır bir pandemi devrinden sonra her şeye karşın sinema yapmaya devam eden sinema takımları var. Şenlikteki bütün direktör arkadaşlarımı, sinema gruplarını kutlamak istiyorum. Onun dışında, hepimiz çok fazla korkulu ve öbür ruh hallerinden geçiyoruz. Tıpkı sinemalarımızdaki üzere. Emin’in (Emin Alper) söylediği gibi ama her şeye rağmen beni de mutlu, iyi kılan yine de sözümüzün arkasında durmamız gerektiğini hissettiren en güzel şey; son zamanlarda dostlarımızın, yönetmen arkadaşlarımızın, sinemacılarımızın her daim yan yana ‘Buradayız, beraberiz’ deme hamaseti bana çok daha âlâ geldi.

“SANAT VE FİLMLER POLİTİKTİR, NORMAL. BUNU TARTIŞMAK BENCE ABSÜRT OLAN”

Her vakit sanat-siyaset bağına dair şu, bu deniyor. Olağan ki sanat ve sinemalar politiktir, olağan. Bunu tartışmak bence absürt olan. Biz sinemalarımızda her vakit güçlülerin, iktidarların, çoğunlukların yanında değil, her vakit ezilenlerin, adalet arayanların, sesi duyulmayanların ve ötekilerin yanında olduk. Filmlerimizle bunu yaptık. Filmlerimizle yapmaya devam edeceğiz. Buradayız, bu ülkedeyiz. Sinema yapmaya devam edeceğiz.”

‘En İyi Film’ ve ‘En Yeterli Senaryo’ da dahil olmak üzere sineması 6 mükafatla ayrılan direktör Emin Alper ise şunları söyledi:

“BAKIRKÖY’DEN BİZİ TAKİP EDEN SEVGİLİ ÇİĞDEM MATER’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Ankara seyircisine çok teşekkür ediyorum. Hakikaten muazzam, heyecanlı, tutkulu ve genç bir izleyiciyle karşılaşmak bize çok moral verdi. Umarım Ankara Sinema Şenliği bu seyirciyle daha da büyür. Daha da çok salonda seyirciye sinemalarını sunar. O kadar çok bilet bulamayan insan vardı ki bütün sinemalar için. Umarım salon sayılarını da arttırarak devam eder şenlik. Bir modülü ardımda duran fevkalade takımıma çok teşekkür ediyorum. Onların fedakarlığı olmasaydı, bu sinema olmazdı. Toz, çamur, kar demeden son derece ağır şartlarda büyük bir fedakarlıkla çalıştılar. Hepsi birbirinden kusursuz performanslar sergileyen sevgili oyuncularıma çok teşekkür ediyorum. Onların performansı bu sineması sahiden çok farklı bir yere taşıdı. Bakırköy’den bizi takip eden sevgili Çiğdem Mater’e çok teşekkür ediyorum. Özcan’ın (Özcan Alper) dediği üzere çok fazla konuşmaya gerek yok. Zira biz filmlerimizle konuşuyoruz. Tüm zorluklara, engellemelere karşın filmlerimizle konuşmaya devam edeceğiz.”

“KENDİ OLABİLMEK İÇİN EFOR İÇİNDE BULUNMAK ZORUNDA KALANLARA ADAMAK İSTİYORUM BU ÖDÜLÜ”

Mansiyon ödülü alan Çilingir Sofrası oyuncularından Ahmet Rıfat Şungar ise “Toksik maskülenliğin bu kadar hakim olduğu bir coğrafyada kendi olabilmek için uğraş içinde bulunmak zorunda kalanlara adamak istiyorum bu ödülü” dedi.

“SİNEMAMIZ SİYASETİMİZDEN ÇOK DAHA UYGUN DURUMDA. BU DA UMUTLU OLMAMIZ İÇİN BİR SEBEP”

‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü Kurak Günler Filmiyle kazanan Erdem Şenocak “Filmler tahminen ‘Kurak Günler’i ‘Karanlık Gece’leri anlatıyor. Umutsuz günleri anlatıyor üzere ancak umut bence bu sinemaların estetik gücünde. Sinemamız siyasetimizden çok daha uygun durumda. Bu da umutlu olmamız için bir sebep” diye konuştu.

 1. Ankara Film Festivali’nde ödül kazananların listesi şöyle:

“Ulusal Uzun Proje Geliştirme Mükafatı: Barış Fert, İpek Erden- Her Şeyi Hatırlarmış Gibi

VEKAM Özel Mükafatı: Kadir Uluç- Gordion’un Çobanları

En İyi Kısa Film: Koyun- Benhür Bolhava

En İyi Belgesel Film: Mahmut Fazıl Coşkun- Crossroads

Ulusal Uzun Yarışması:

SİYAD En İyi Film, Murat Özer’in anısına: Özcan Alper- Karanlık Gece

En Yeterli Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker- Kurak Günler

En Yeterli Özgün Müzik: Klondike – Zviad Mgerby

En Yeterli Sanat Direktörü: Klondike – Maria Denysenko, Andrii Hrechyshkin ve Vitaliy Sudarko

En Uygun İmaj Direktörü: Klondike – Sviatoslav Bulakovskyi

Mansiyon Mükafatı: Çilingir Sofrası- Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönenen

En Güzel Yardımcı Bayan Oyuncu: Selin Yeninci- Kurak Günler

En Düzgün Bayan Oyuncu: Ece Yüksel- Ela ile Hilmi ve Ali

En Yeterli Yardımcı Erkek Oyuncu: Fazilet Şenocak- Kurak Günler

En Düzgün Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı- Kurak Günler

Onat Kutlar En Uygun Senaryo Mükafatı: Kurak Günler- Emin Alper

Mahmut Tali Öngören En Âlâ Birinci Sinema: Ela ile Hilmi ve Ali- Ziya Demirel

En Güzel Direktör Mükafatı: Özcan Alper- Karanlık Gece

Jüri Özel Mükafatı: Karanlık Gece- Özcan Alper

En Güzel Sinema: Kurak Günler- Emin Alper”

Görüntü Dökümü:

 1. Barış Fert, İpek Erden
 2. Kadir Uluç
 3. Benhür Bolhava
 4. Mahmut Fazıl Coşkun
 5. Özcan Alper
 6. Özcan Vardar, Eytan İpeker
 7. Klondike ekibi
 8. Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönenen
 9. Selin Yeninci
 10. Ece Yüksel
 11. Erdem Şenocak
 12. Selahattin Paşalı
 13. Emin Alper
 14. Ela ile Hilmi ve Ali ekibi
 15. Özcan Alper
 16. Emin Alper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu