Haber

3 Günde 11 Kadın Öldürüldü: ‘Çok Öfkeliyiz’

Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarak devam ediyor. Kadın cinayetlerinin durdurulması için önemli adımlar atılmazsa kadın katliamı devam edecek. CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, kadına yönelik erkek şiddetinde vahim duruma dikkat çekti. 3 günde 11 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Yardım çığlıklarının duyulması için kaç kadının öldürülmesi gerekiyor?

İstanbul Sözleşmesi’nden çıktıktan sonra kadın cinayetlerinde artış gözlendi. İktidar kadın cinayetlerine kulaklarını tıkarken, kadınları şiddetten koruyan 6284 sayılı Kanun’u hedef göstermekten çekinmiyor.

Her gün bir ablamızı kaybederek uyanıyoruz. Yardım çığlıklarının duyulması için kaç kadının öldürülmesi gerekiyor?

Anka’nın haberine göre CHP İzmir Milletvekili Gökçen Gökçen yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmanın kadın cinayetlerindeki artışın önemli nedenlerinden biri olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidar ve 6284’ü hedef gösterenler bu cinayetlerden siyasi olarak da sorumludur”

“Kadınların sahiplenilmesini savunanlarla, kadın milletvekili adaylarının fotoğraflarını siluetten başka bir şey yapmayanlarla ittifak yapan bir iktidar var. Bu devlet tarafından korunan ve iyi halden indirim alacağını bildikleri için kollarını sallayarak cinayet işleyen katillerle karşı karşıyayız. Cinayetlerin tek sorumlusu bu katiller değildir. Bu şiddetin tohumları sadece katillerin bedenlerinde değil, iktidarın köklerinde de yatmaktadır. Şiddet faillerini koruyan iktidar, İstanbul Sözleşmesi’ni feshetti ve 6284’ü hedef gösterenler bu cinayetlerden siyasi olarak da sorumlu.

“Gerçek verileri gizlemek amacıyla isimleri anılmayan kadınlardan haberimiz var”

“Kadın cinayetlerinin polis telsizlerinden duyurulmadığını sahada kadına yönelik şiddeti önlemek için çalışanlardan duyuyoruz”CHP’li Gökçen, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetle ilgili gerçek verileri gizlemek için isimleri anılmayan kadınların farkındayız. Gerçek veriler ne yazık ki basına yansıyanlardan çok daha fazlasına tekabül ediyor” söz konusu.

‘Hiçbir kardeşimiz kendini yalnız hissetmesin diye buradayız’

Gökçen yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ı kadın cinayetlerinin önlenmesi için sorumluluk almaya davet ederek, şöyle devam etti:

“14 Mayıs seçimlerinden bu yana en az 37, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın göreve geldiği 5 Haziran’dan bu yana en az 16 kadın katledildi. Bakan, bu ülkede yaşayan tüm kadın ve çocukların yaşamından ve güvenliğinden doğrudan sorumludur. Bir an önce bu sorumluluğunun farkına varmasını, kadın ve çocukların yaşam hakkını koruyacak tedbirler almasını bekliyoruz. Ne olursa olsun hiçbir kardeşimizin kendini yalnız hissetmemesi için buradayız ve var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu