Teknoloji

1969’da Apollo 10 astronotlarının duyduğu “Uzay müziği” neydi?

Mayıs 1969’da Apollo 10, ay yüzeyine ilk insan inişi için uygulamalı bir test görevi başlattı. Görev, üç kişilik bir ekibin 10 saatten fazla Ay’ın yörüngesinde dönmesi ve bir Ay iniş modülünün ayrılıp yeniden birleştirilmesiyle başarılı oldu.

Astronotlar Ay’ın uzak tarafında yalnızken, astronotlardan biri uzay müziği gibiolarak tanımladığı ıslık duyduklarını bildirdi. Apollo 10’daki kameraların kaydettiği sesler yaklaşık 50 yıldır kamuoyuna duyurulmadı.

Kayıtların transkriptlerine göre, Apollo 10 astronotları Thomas Stafford, john gençVe Eugene Cernanaralarında duydukları korkunç ses hakkında konuştular:

Cernan:Vay canına!

Genç:O ıslık sesini de duydun mu?

Cernan: Evet. Kulağa – bilirsin, uzay müziği gibi geliyor.

Genç:Ne olduğunu merak ediyorum.

NASA, Buzz Aldrin Ay’ın yüzeyine inerken komuta modülünü tek başına uçuran Neil Armstrong ve Michael Collins de dahil olmak üzere Apollo 11 ekiplerini seslere dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Collins, Ateşi Taşımak: Bir Astronotun YolculuklarıMeşaleyi Taşımak: Bir Astronotun Yolculukları adlı kitabında, Şu anda kulaklığımda garip bir ses var, tüyler ürpertici bir woo-woo vardiye yazar ve ekler: Bu ses (ses) hakkında uyarılmasaydım, korkardım.

Bu ses, Ay modülünün (LM) ana modülden ayrılmasıyla başladı ve modülün Ay’a inmesiyle son buldu. Neyse ki Collins, beklendiği gibi NASA’nın bir saatliğine bağlantısını kestiği sırada ortaya çıkan bu sesi duyduğunda sesin kaynağı aslında ortaya çıkmıştı.

Collins, ” Radyo teknisyenlerinin (UFO hayranları yerine) bunun için hazır bir açıklaması vardı.diye yazar ve şöyle devam eder: (Bu ses) LM’nin VHF telsizleri ile Komuta Modülü arasındaki parazitti.

NASA, 2016 yılında görüntü manzaralarını yayınladığında bu ifadeyi doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu